top of page

Sağlığınızı önemsiyoruz ve tavsiye ediyoruz...

Üye dalış merkezlerimiz, sizlere en güvenli tüplü dalış deneyimini yaşatabilmek için hem ülkemizdeki

sağlık otoritelerinin hem de dünya çapında faaliyet gösteren DAN (Divers Alert Network) ve WRSTC

(Dünya Eğlence Amaçlı Donanımlı Dalış Eğitim Konseyi) kurumlarının Covid-19 ile ilgili uyarılarını önemsiyoruz...

GENEL ALAN HİJYENİ
1. Konaklamalı ve günlük, eğitim ve dalış faaliyetİ gösteren Dalış Merkezi ve Cankurtaran Merkezi İşletmelerimiz, misafirleri gelmeden önce tüm genel alanları, güneşlenme yerlerini, tutunacak yerleri, valiz koyma yerlerini ve bulaşmaya imkan verecek diğer yerleri ilgi (a) Rehber önerileri dikkate alınarak, çevre dostu Hidrojen Peroksit içeren biyosidal ürünler ile mutfak, tuvalet ve elbise değiştirme yerlerinin hijyenini ise hem genel temizlik deterjanları hem de biyosidal ürünler ile sağlayacaklardır.
2. Dalıcıların dalış işletmelerine kabul edilmesi; Dalıcılar içeri alınmadan önce el dezenfektanı ile ellerinin, spreyleme ile de kişisel eşyalarının dezenfeksiyonu sağlanacak ve maskeleri takılı olduğu şekilde içeri alınacaklardır.
3. Misafirler içeri alındıklarında Covid – 19 tedbirleri konusunda işletmede alınan tedbirler ve uyulacak usuller hakkında bir bilgilendirme yapılacaktır.
4. Dalış ve Cankurtaran Merkezi İşletmeleri; Gelen dalıcılara bilgi formu doldurtarak, geldikleri yer, son günlerde ziyaret ettikleri ülkeler ve kendileriyle irtibata geçilebilecek adres ve telefon numarasını içeren, Covid-19 sürecinde gerekirse kişisel bilgilerinin yetkili kurumlarla paylaşılacağına dair “KVKK gereği açık rızası”nın alındığı, dalışlar süresince veya sonrasında virüsün bulaşması da dahil olmak üzere ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan dolayı dalış işletmesinin hukuki olarak bir sorumluluğunun bulunmadığı yönünde imzalı bir yazıyı dalıcılardan alacaklardır.
5. Dalış ekipmanları ve şahsi eşyaları, aralarında en az bir metre mesafe bulunacak şekilde yerleştirilecektir.
6. Dalış kıyafetleri giyildiğinde misafirler ayakkabılar dahil tüm şahsi eşyalarını kendi çantalarında
bulunduracaklardır.

7. Dalış Merkezi İşletmesi girişinde ve içinde uygun alanlarda monte edilmiş el dezenfektanları bulundurulacak ve dalıcılara sıklıkla kullanmaları hatırlatılacaktır.
8. Dalıcılara sunulacak yiyecekler hijyeni sağlanmış olarak sunulacaktır.
9. Atıklar için yeterli kapasitede çöp bidonu bulundurularak ve çöpler iç içe geçirilmiş çöp poşetleri içinde ve bulaşmaya imkan vermeyecek bir alanda / yerde muhafaza edilecektir.
10. Dalıcılara dalış sonralarında sosyal mesafeyi korumaları sıklıkla hatırlatılacaktır.
11. Tehdit devam ettiği sürece Personel mutlaka maske kullanacak ve sosyal mesafeyi koruyacaktır.

DALIŞ MALZEMELERİ
1. Denge Yeleği, dalış elbisesi, palet, maske, fener, dalış bilgisayarı gibi Dalış malzemelerinin dezenfeksiyonu, Hidrojen Pereksosit (Çevre için güvenli • Toksik değil • Hızlı etki • Organik madde varlığında aktifi, Deterjan özelliği nedeniyle mükemmel temizleme özelliği) içeren biyosidal dezenfektan ürünler ile sağlanacaktır.
2. Regülatörler (Soluma aparatları) dezenfekte edilmiş olarak dalıcıya verilecektir. Dalış Merkezi İşletmeleri gerektiğinde dalıcılarına soluma aparatının ağza alınan parçasını yeni olarak verebilirler.
3. Dalış İşletmelerinin, dalıcıya gün boyu kullanacağı ekipmanı vermesi önerilir.
3. Kendi ekipmanı ile gelen dalıcılara ekipmanlarını çantalarından teker teker çıkarmaları ve dezenfekte etmeleri sağlanacaktır.
4. Dezenfeksiyonu sağlanmış, hava kaynağının ağza alınan parçasının ağız içine alınmadan önce mutlaka suyla durulanması gerektiği dalıcılara hatırlatılacaktır.
5. Dalıştan çıktıktan hemen sonra, dalıcı (dalıcı ekipmanını çıkarmadan) hava soluma aparatanın ağza alınan parçasını dezenfekte ettikten sonra malzemesini çıkaracak ve gösterilmiş yere yerleştirecektir.
6. Dalış sonralarında dalış malzemeleri biyosidal dezenfektan ile daldırma veya spreyleme ile dezenfekte edilecektir.
7. Dalış ve Cankurtaran malzemeleri bir süreliğine güneşten UV ışınları alacak şekilde bulundurulabilecektir.
8. Dalıcılar dalış sonrasında sadece tekne dışında bulunan duşları kullanacaklar ve teknede oturma mesafelerini koruyarak dinleneceklerdir.

DALIŞ TÜPLERİNİN DOLDURULMASI
Tüp Dolumu süresince tüpün içindeki hava 65 C Dereceye çıktığından Korona virüsünün yaşamadığı DAN (Dalıcı Güvenliği Ağı) tarafından bildirilmiştir.
1. Dalış işletmelerince Kompresörlerin bulunduğu ortamın hijyeni sağlanacaktır.

2. Dalış tüpleri kişisel hijyenini sağlamış personel tarafından doldurulacaktır.
3. Dalış tüplerine Regülatörler (soluma aparatı) bağlanmadan önce, vana ağzı dezenfektan ile spreylenecek, daha sonra hava açılarak sıvıların çıkması sağlandıktan sonra bağlantı gerçekleştirilecektir.
4. Dalış sonrasında regülatörler sökülüp takılıyor ise; Regülatör tüpten ayrıldığında toz kapağının içi dezenfektan ile spreylenecek, tazyikli hava ile kurutulacak ve regülatöre takılacaktır. Regülatörlerde toz kapakları bulundurulacaktır.

DALIŞ VE CANKURTARAN FAALİYETLERİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ
1. Dalış Eğitimleri :
a. Su üstü teorik ve uygulama eğitimleri esnasında sosyal mesafe korunacak, hem eğitmen hem de öğrenciler maske kullanacaklardır.
b. İnsan yaşamını kurtarmak adına gerektiğinde tek seçenek olarak yapılacak olan CPR Eğitimleri ( Kalp Masajı ve Suni Solunum uygulamaları ) Eğitmen tarafından gösterilecek olup Tüm Kursiyerler eldiven ve maske ile CPR uygulamasını yapacaklar ve her uygulama sonrasında dezenfeksiyon işlemini gerçekleştireceklerdir.
c. Su çalışmaları esnasında çimlenme (Aynı Soluma Aparatının Kullanılması) kesinlikle yapılmayacak, dalıcı kendi yedek hava kaynağını kullanacaktır.
2. Dalışların gerçekleştirilmesi :
a. Dalıcılar maske buğulanmasını önlemek için; buğu önleyicileri veya kendi özel şampuanlarını kullanacaklar, kesinlikle maske içine tükürme usulünü kullanmayacaklardır.
b. Suya giriş ve sudan çıkış sırayla ve arada mesafe bırakılarak yapılacaktır.
c. Su altında hiçbir şekilde hava kaynağı paylaşımı yapılmayacak, eğitimlerde her dalıcı kendi yedek hava kaynağını kullanacaktır.
d. Dalıştan çıkanların ekipmanlarını sudan alacak personel mutlaka maske kullanacaktır.

bottom of page